Quantcast
Andy Warhol és a dívák - Cultura.hu
Cikk elküldése

Küldd el e-mailben a(z) Andy Warhol és a dívák című cikket ismerősödnek!

Neved:

E-mail címed:

A címzett neve:

A címzett e-mail címe:

Üzenet:

A levelet sikeresen elküldtük!
Köszönjük, hogy tovább küldted cikkünket!

Aktuális

Andy Warhol és a dívák

Szerző: / 2014. november 11. kedd / Aktuális, Hírek   

Andy Warhol, 1973 (Fotó: Jack Mitchell)Dívák a kalapács alatt? A popkultúra legismertebb alakja, a pop-art koronázatlan királya, Andy Warhol legendás dívákat, köztük Elizabeth Taylort, Brigitte Bardot-t és Marilyn Monroe-t megörökítő portréit mindig nagy érdeklődés vette körül.

2014. november 11-12. között az érdeklődők az amerikai pop-art művész hét nőportréjára licitálhatnak a Sotheby’s aukciósház kortárs alkotásoknak szentelt árverésein. Az alkotások leütési árát 1 és 30 millió dollár közé becsülik.

A Warhol-rajongóknak az 1963-as Liz #3 (Early Colored Liz) című alkotás megszerzéséért kell majd leginkább a zsebükbe nyúlniuk. Az aukciók világában most debütáló Taylor-portré leütési ára 30 millió dollár (7,3 milliárd forint) körül lesz. A filmcsillagot zöld háttér előtt, élénk színű szemhéjjal, vörös ajkakkal ábrázoló képet csak ritkán láthatja a nagyközönség.

Az érdeklődők egy 1974-es Brigitte Bardot-portréra, továbbá Marilyn Monroe, Jacqueline Kennedy, Judy Garland, Debbie Harry és Sao Schlumberger egy-egy arcképére is licitálhatnak. A szakértők 10-15 millió dollár közé taksálják a Bardot-portré és 2,5-3,5 millió dollár közé a Blondie együttes ikonikus énekesnőjét, Debbie Harryt megörökítő 1980-as portré leütési árát.

Andy Warhol: Judy Garland; Liz #3; Brigitte Bardot (Fotók: Sothebys.com)

Andy Warhol szlovákiai születésű amerikai képzőművész reklámgrafikából élt, de tervezett színházi díszleteket, könyvjelzőket, üdvözlőlapokat, sőt női cipőket is. Sajátos művészete alapjául a mindennapi tárgyak és termékek szolgáltak: megfestette a Coca-Colás üveget, amelyet már-már fallikus szimbólumként állított be, a Campbell leveskonzervet, a dollár bankjegyet, képein a hagyományos festékek mellett cipőfényesítő kenőcsöt és tojást is felhasznált. Később sztárokról, híres emberekről készített selyemszita technikával portrékat. Megörökített Mao Ce-tung és Lenin arcképét is.

Műhelye, a Factory a New York-i társasági élet központja lett, a zenével, tánccal fűszerezett happeningek a képzőművészet új útjait nyitották meg. Warhol szinte minden művészeti ágban alkotott, gyakran a közízlést megbotránkoztató módon. 1968 júniusában Valerie Solanas, egyik filmjének szereplője háromszor mellbe lőtte. Soha nem épült fel teljesen súlyos sérüléséből. Önmagához híven azonban a merényletből is műalkotást csinált, sebhelyekkel borított felsőtestéről készített fotókat. A popkultúra legismertebb alakja, a pop-art koronázatlan királya 1987. február 22-én egy rutinműtét után, orvosi műhiba következtében halt meg.

Warholban sokan az amerikai álom megtestesítőjét látták, művészete alapvetően befolyásolta a múlt század végének látásmódját, értékszemléletét. Mások szerint még csak művész sem volt, csak zseniális blöffölő, aki szamárfület mutatott a sznobizmusnak. Művei mindenesetre ma is kelendőek.

Andy Warhol: Jacqueline Kennedy, Andy Warhol, Marilyn Monroe (Fotók: Sothebys.com)

Fotók: Sothebys .com