Quantcast
Leszoknál a cukorról? - Cultura.hu
Cikk elküldése

Küldd el e-mailben a(z) Leszoknál a cukorról? című cikket ismerősödnek!

Neved:

E-mail címed:

A címzett neve:

A címzett e-mail címe:

Üzenet:

A levelet sikeresen elküldtük!
Köszönjük, hogy tovább küldted cikkünket!

Gasztro

Leszoknál a cukorról?

Szerző: / 2014. október 31. péntek / Gasztro, Receptek   

Sarah Wilson„Nem hiszek a fogyókúrákban, sem abban, hogy gyötrelmessé kellene tenni az egészséges táplálkozást” – vallja Sarah Wilson, aki nyolchetes tervét és a recepteket úgy állította össze, hogy tartós testi-lelki jólétet biztosítsanak.

Hérakleitosz szerint „a betegség után lesz édes az egészség, a baj után a jó, az éhség után a jóllakottság, az erőfeszítés után a pihenés.” Az édesség-, a cukorfogyasztás mellett és/vagy ellen érvelők állandó harcban állnak egymással. Tény, hogy fogyasztás szempontjából a cukor nem tartozik a hasznos anyagok közé. Amennyiben igaz Robert Lustig endokrinológus 2011-ben kiadott tanulmánya, a nagymértékű cukorfogyasztás okolható azért, hogy az elmúlt harminc évben rohamosan emelkedik az elhízott és diabéteszes betegek száma, sőt több más krónikus állapot kifejlődése is összefüggésben lehet vele, illetve emelheti a kockázatát az elhízás, a diabétesz, a szívbetegségek, a magas vérnyomás vagy egyes ráktípusok kialakulásának.

Sarah Wilson: Leszoktam a cukorrólSarah Wilson ismert ausztrál médiaszemélyiség, újságíró, egészségügyi coach és blogger a cukorfogyasztás ellen emelt hangot, egyszerű oka volt rá: meg akarta gyógyítani önmagát. „Három évvel ezelőtt úgy döntöttem, leállok a cukorfogyasztással – írja Sarah Wilson. – Korábban sokszor eljátszottam a gondolattal, de a gyakorlatban sosem sikerült megvalósítanom. Azután elhatároztam: elég a bohóckodásból, és komolyan nekiláttam a feladatnak.” A Cosmopolitan magazin egykori szerkesztője, és ő volt a MasterChef Australia első évadjának, valamint az Edd magad szexire! című, egészséges életmóddal foglalkozó sorozatnak a házigazdája, aki karrierjét a NewsCorp étteremkritikusaként kezdte.

Sarah szeret biciklizni, kirándulni, és legszívesebben egy zöld rövidnadrágot visel (immár nyolc éve – maga sem tudja pontosan, hogy miért). Mostanra visszatért oda, ahonnan elindult, és a Leszoktam a cukorról című könyve, valamint az iquitsugar.com honlapja ismét a táplálkozásra és az egészséges ételekre összpontosít.

„Lefogytam, és megváltozott a bőröm: szépen kitisztult. Ám amikor leszámoltam »a fehér méreggel«, egyúttal gyógyulni is kezdtem. Újra rátaláltam arra a jó közérzetre és pezsgő energiára, ami gyerekkoromban volt a sajátom. Nem hiszek a fogyókúrákban, sem abban, hogy gyötrelmessé kellene tenni az egészséges táplálkozást. Az itt bemutatott nyolchetes tervet és a recepteket úgy állítottam össze, hogy tartós testi-lelki jólétet biztosítsanak.”
 
Sarah Wilson nyíltan beismerte, hogy cukorfüggő volt: átlagosan 25 kávéskanálnyinak megfelelő cukormennyiséget fogyasztott naponta – legalábbis azelőtt, hogy fölismerte volna az összefüggést féktelen cukorimádata és az egész életében fennálló, zavaró hangulatváltozások, súlyproblémák, alvási nehézségek, pajzsmirigy-rendellenességek és autoimmun betegségek között. Végül megértette: változtatnia kell az étrendjén. Ami egyszerű kísérletnek indult, rövidesen személyes életmóddá vált, majd igazi, elkötelezett küldetéssé és kampánnyá, hogy másokat is ráébresszen a cukorfogyasztás egészséget veszélyeztető, káros hatásaira.

Nem állíthatjuk, hogy mindenkinek megfelelő a cukormentes diéta, azt sem állíthatjuk, hogy a diéta során mindenki meggyógyulhat, de az biztos, hogy az egészséges étrend már fél siker az egészséges élet elérésére. A Leszoktam a cukorról Sarah személyes tapasztalatait felhasználva segít neked: megtörni a cukorfüggőséget egy kipróbált és jól bevált nyolchetes tervvel; felülkerekedni a sóvárgásokon, bizonyított és könnyen kivitelezhető trükkök segítségével; egészséges cukorpótlókat és alternatívákat találni; cukormentesen főzni: összesen 108 desszert, sütemény, csokoládé, gyerekeknek szánt nyalánkság, nassolnivaló és könnyen elkészíthető, méregtelenítő étel részletes receptjével.

„A nyolchetes program végeztével néhány gyümölcs és biztonságos cukor-alternatíva újra része lehet az étrendünknek. Van egy méregtelenítési periódus, amely során valószínűleg elég vacakul érezzük majd magunkat. Utána azonban semmiféle problémát nem okoz. Ezt megígérhetem” – állítja Wilson.

Tökpástétomos „zabpehely" - Sarah Wilson: Leszoktam a cukorrólTökpástétomos „zabpehely” – Recept

Ellátogattál már a telhetetlen ínyencek My New Roots (Új Gyökereim) nevű blogjára? Ha még nem, érdemes. A megalkotója, Sarah Britton mélyen megértő viszonyulása a vigaszt nyújtó ételekhez valósággal kiragyog az oldalakról. Ez itt az ő egyik személyes kedvence, amin csak annyit változtattam, hogy fruktózmentes legyen. Valójában teljesen olyan, akár egy tökpite!

Hozzávalók 2 személyre: ½ csésze amaránt, 8-24 óráig beáztatva (minél tovább, annál jobb), 1 csésze (250 ml) kókusztej, plusz extra adag a tálaláshoz, 1/3 csésze édesítetlen konzerv tökpüré vagy sütőtökpüré, csipetnyi só, csipetnyi őrölt fahéj, csipetnyi őrölt szerecsendió, csipetnyi őrölt gyömbér, csipetnyi őrölt szegfűbors, csipetnyi vaníliapor, ½ kávéskanál granulált stevia (opcionális), 1/3 csésze édesítetlen kókuszpehely, pirítva

Elkészítés: Leszűrjük, és jól átmossuk az amarántot. Összekeverjük egy nyeles lábasban a kókusztejjel, tökpürével, sóval, fűszerekkel és vaníliaporral. Felforraljuk, majd lefedjük, és a legalacsonyabb hőfokon főzzük 15 percig, sűrűn kevergetve, hogy oda ne égjen. Ügyeljünk, nehogy a folyadék szintje túl alacsonnyá váljon; hozzáadhatunk egy kis extra kókusztejet vagy vizet. Kikapcsoljuk a tűzhelyet, és 10 percig lefedve állni hagyjuk, hogy besűrűsödjön. Igény szerint édesíthetjük steviával, majd kókusztejjel megpermetezve és kókuszpehellyel megszórva tálaljuk.

Változat:  Ha nincs amarántunk (ami gluténmentes mag), helyettesíthetjük 1 csésze zabbal vagy zabpehellyel is.

 

Szalonnás-tojásos kosárkák - Sarah Wilson: Leszoktam a cukorrólSzalonnás-tojásos kosárkák – Recept

Hozzávalók (6 személyre):  kókuszolaj vagy vaj a kenéshez, 6 csík húsos szalonna, 6 tojás, morzsolt feta sajt (opcionális), apróra vágott metélőhagyma, vagy egyéb zöld fűszerek (opcionális)

Elkészítés: Előmelegítjük a sütőt 200 °C-ra, vékonyan bekenjük egy 6 poharas muffinsütő alját. Egy-egy szalonnacsíkkal kibélelünk minden poharat: körbenyomkodjuk a szalonnát az oldalán, és kisebb darabkákkal béleljük az alját. Nem kell tökéletesnek lennie – egész nyugodtan használhatunk további darabkákat az esetleges hézagok betömésére. Ha ropogósan szeretnénk enni a szalonnát, akkor 5 percre betesszük az így előkészített tepsit a sütőbe, mielőtt folytatnánk.

Finoman, óvatosan föltörünk és beleöntünk 1-1 tojást mindegyik szalonnás pohárkába, majd igény szerint megszórjuk a tetejüket sajttal és/vagy zöld fűszerrel. Kb. 15 percig sütjük, amíg a tojásfehérje meg nem keményedik. Majd állni hagyjuk egy percig, és egy kés vagy kanál segítségével óvatosan eltávolítjuk a „mini tortákat” a muffinsütő tepsiből.
Forrón vagy melegen tálaljuk.

Hozzászólás

A hozzászólások nem a szerkesztőség, hanem az olvasók véleményét tükrözik. A moderálási elvekbe ütköző hozzászólásokat figyelmeztetés nélkül törölhetjük.