Quantcast
A titkos gyűjtemény - Cultura.hu
Cikk elküldése

Küldd el e-mailben a(z) A titkos gyűjtemény című cikket ismerősödnek!

Neved:

E-mail címed:

A címzett neve:

A címzett e-mail címe:

Üzenet:

A levelet sikeresen elküldtük!
Köszönjük, hogy tovább küldted cikkünket!

Kultúra

A titkos gyűjtemény

Szerző: / 2013. november 24. vasárnap / Kultúra, Képzőművészet   

Rippl-Rónai József : Kínai csészés nő (Zorka) fotó: Rómer Flóris Művészeti és Történeti Múzeum)A titkos gyűjtemény – Remekművek Aba-Nováktól Vaszaryig. Eddig csak kis részleteiben bemutatott, a 19. és a 20. század fontos, de évtizedek óta ki nem állított műalkotásait rejtő gyűjtemény mutatkozik be december közepén a győri múzeumban.

A titkos gyűjtemény – Remekművek Aba-Nováktól Vaszaryig.

A művészettörténész szakma sejtette, hogy létezik a fővárosban egy mintegy kétszáz darabból álló, remekműveket rejtő gyűjtemény – mondta az MTI-nek Grászli Bernadett, a Rómer Flóris Művészeti és Történeti Múzeum igazgatója. A kollekciót évtizedek alatt vásárolta össze egy iparos-mesterember, de hogy ki ő, azt özvegye, az örökös kérésére nem hozzák nyilvánosságra.

Emlékeztetett arra: míg a hazai műgyűjtés 1945 előtti történetéről mind több adat és elemzés lát napvilágot, a szocializmus évtizedeiben keletkezett kollekciók zömét ma is homály fedi. Így se azt nem tudni, kik, se azt, milyen kincseket halmoztak fel otthonukban.

„Szóltak arról városi legendák, hogy rejtőzik Budapesten egy ilyen gyűjtemény, de senki nem tudta, kié és milyen művekből áll. Nagy ritkán, kiállításokon felbukkant egy-két darabja; mi most ennek a legjavát mutatjuk be” – fogalmazott az igazgató.

Grászli Bernadett hozzátette: a december 12. és március vége között Győrben bemutatandó, több mint száz műalkotás között klasszikus Rippl-Rónai-, Vaszary-, Mednyánszky- és Csók-munkák éppúgy megtalálhatóak, mint korai Bortnyik-művek és Perlmutter-alkotások.

Rippl-Rónai József festménye (fotó: Rómer Flóris Művészeti és Történeti Múzeum)

 

Perlmutter Izsák: Tengerparton (fotó: Rómer Flóris Művészeti és Történeti Múzeum)

 

Vaszary János: Modell (fotó: Rómer Flóris Művészeti és Történeti Múzeum)

Olvastad már?

Kapcsolódó cikkek