Quantcast
A Wikipédia közös siker - Cultura.hu
Cikk elküldése

Küldd el e-mailben a(z) A Wikipédia közös siker című cikket ismerősödnek!

Neved:

E-mail címed:

A címzett neve:

A címzett e-mail címe:

Üzenet:

A levelet sikeresen elküldtük!
Köszönjük, hogy tovább küldted cikkünket!

Aktuális

A Wikipédia közös siker

Szerző: / 2016. január 15. péntek / Aktuális, Háttér   

Wikipedia-logoLegyen bármennyi pontatlan meghatározása is, ma biztos pontnak tekinthető a megalakulásának 15. évfordulóját ünneplő mindenki által szabadon szerkeszthető nemzetközi enciklopédia, a Wikipédia.

Ezen a napon, 2001. január 15-én töltötte fel Jimmy Wales és Larry Sanger a szoftvert és első oldalait az internetre. Az első program a szabad tartalmú enciklopédia, a Nupedia támogatásához született. Gyors növekedése miatt azonban a Wikipédia vált a vezető projektté, míg a Nupedia népszerűsége visszaesett.

A Wikipédia (wikipedia) kezdeti fejlesztéseinek nagy részét Sanger végezte, míg Wales biztosította hozzá az anyagi forrásokat. Miután Sanger Wales alkalmazottja volt, Wales saját magát tekinti a Wikipédia egyedüli alapítójának, noha Sanger társalapítónak nevezi magát.

A Wikipédia a 35 legnépszerűbb weboldal közül az egyetlen, melyet nonprofit szervezet üzemeltet. A Wikimédia nevű, floridai központú alapítvány (WMF) gondozza. A Wikimédia Alapítvány médiatára, a Wikimédia Commons 2004. szeptember 7-én indult el, a feltöltött fájlok száma 2016. január 13-án túllépte a 30 milliós határt, ezzel az oldal egyike lett a világ legnagyobb szabad médiatárainak.

A ma élő emberek 28 százaléka soha nem ismerte a Wikipédia nélküli világot, és bár mára az internetes tartalmak jelentős része privát célok elérését szolgálja, a Wikipédia a Földön mindenki számára elérhető kortól, földrajzi helytől és társadalmi háttértől függetlenül.

A Wikipédia a világ legnagyobb nyílt tartalmú, a felhasználók által szerkesztett internetes enciklopédiája. (A név az angol wiki és enciklopédia szavak összevonásával keletkezett. A wiki a hipertext rendszer egy fajtája, illetve olyan webhely, amely lehetővé teszi, hogy a laphoz bárki új tartalmakat adjon hozzá vagy módosítsa a meglévő változatot.)

A milliomodik angol nyelvű szócikk 2006-ban, a kétmilliomodik 2007-ben, a hárommilliomodik 2009-ben, a négymilliomodik 2012-ben jelent meg. Az ötmilliomodik cikket 2015. november elsején egy ausztrál önkéntes írta a persoonia terminalisról, amely egy Kelet-Ausztráliában honos cserje.

2015-ben a Wikipédia cikkei becslések szerint összesen 2,5 milliárd szót tartalmaznak, több témát és több megközelítést, mint bármely lexikon a világon, egyben a világtörténelem legnagyobb enciklopédiája, hosszabb, mint a 22 ezer 937 fejezetből álló, 40 köbméteres, 1408-ból származó Yonge Enciklopédia.

A világlexikon szócikkei változnak, bővülnek, átíródnak, s a névtelen szerkesztők a pontatlanságokat, téves adatokat idővel kijavítják.

A Wikipédia ma már mintegy 270 nyelven hozzáférhető. Magyar változata 2003. július 8-án indult, az első szócikk az Omega együttes volt, és ma mintegy 380 000 magyar nyelvű szócikket tartalmaz. Ezzel a számmal 23. a nyelvi változatok között. A teljes, 270 nyelvű internetes lexikonban a tízmilliomodik címszót – 2008. március 27-én 00:07 órakor – a magyar Wikipédiában hozták létre, és Nicholas Hilliard angol festőről szól. További érdekesség, hogy 2013-ban az addig 274301-es jelölésű kisbolygót, amelyet először 2008 augusztusában fedezték fel ukrán csillagászok, a Wikipédiáról nevezték el.

 Wikipédia, laptop

Címkék: ,

Hozzászólás

A hozzászólások nem a szerkesztőség, hanem az olvasók véleményét tükrözik. A moderálási elvekbe ütköző hozzászólásokat figyelmeztetés nélkül törölhetjük.