Quantcast
Vigh Bori: Hogyan menjünk világgá - Cultura.hu
Cikk elküldése

Küldd el e-mailben a(z) Vigh Bori: Hogyan menjünk világgá című cikket ismerősödnek!

Neved:

E-mail címed:

A címzett neve:

A címzett e-mail címe:

Üzenet:

A levelet sikeresen elküldtük!
Köszönjük, hogy tovább küldted cikkünket!

Szubkultúra

Vigh Bori: Hogyan menjünk világgá

Szerző: / 2017. február 19. vasárnap / Szubkultúra, Könyvvilág   

Vigh Bori: Hogyan menjünk világgá „Kinyílt a világ, nemcsak a szemem előtt, hanem egy kicsit bennem is. Végül, de nem utolsósorban: megértettem, hogy sokkal többre vagyok képes, mint gondoltam.”

Vigh Bori digitális nomád, aki életvitelszerűen utazik, azonban ez nem volt mindig így. Egy szoftvercégnél dolgozott, amikor úgy döntött, hogy a világjárás lesz az élete és a szakmája. Azóta zenélt maorikkal Új-Zélandon, egy wayuu törzzsel élt Kolumbiában, óriás ördögrájákkal úszott Indonéziában, tangózott Buenos Airesben. Kalandor utazásairól a népszerű backpacker.hu oldalon számol be. Első könyvében őszintén beszél arról, miért nehéz elindulni és hazaérni. 

„Ez a könyv az utazni vágyóknak íródott. Azoknak az embereknek, akikben szüntelenül motoszkál a hívás: indulj el, fedezd fel a világot! A kíváncsi embereknek, akiket nem az all-inclusive szálloda svédasztala hoz lázba, azoknak, akik már évek óta dédelgetnek egy álmot: világgá menni” – így indul Vigh Bori könyve. 

Vigh Bori sorsa egy csendes vasárnap délutánon pecsételődött meg, amikor tizenegy évesen leült a tévé elé. Unottan kapcsolgatta a távirányítót, amikor a képernyőn egy füstös Buenos Aires-i tangóbár elevenedett meg. Ezt a filmet sok-sok év elteltével sem tudta elfelejteni. Felnőtt, dolgozó nőként szembesült azokkal a korlátokkal, amelyek a „normális” mederben zajló életét meghatározzák, és miközben várta, hogy ezeket megszokja, egyre csak arról ábrándozott, hogy táncosokat nézzen Buenos Airesben egy tangóbárban. Egy magánéleti válság közepén jött rá: bár sokszor mondogatta, hogy majd elmegy Dél-Amerikába, mindig talált kifogást, ami miatt ezt nem valósíthatta meg. „És ekkor végre megértettem, hogy így soha, de soha a büdös életben nem jutok el abba a tangóbárba. Miért ragadok bele ugyanabba a gondolatmenetbe? Meddig akarom még dédelgetni ezt az álmot? Miért hagyom, hogy csak egy képzeletbeli mentsvár legyen?” – tette fel magának a kérdést. Azonnal megvette a repülőjegyet, tervezni kezdte az utazást Argentínába, fél évvel később pedig a repülőgépe landolt Buenos Airesben, ő pedig eljutott egy tangóbárba.

Vigh Bori: Hogyan menjünk világgá
(Részlet a könyvből)

„Amikor hazajöttem a három hónapos útról 2010-ben, az egyik ebédszünetemben leültem az íróasztalomhoz, kezembe vettem egy tollat, kitéptem egy papírt a jegyzetfüzetemből és rámeredtem az üres lapra – írja a folytatásról egy blogbejegyzésében. – Eldöntöttem, hogy erre kis lapra mindenféle ceremónia nélkül fel fognak kerülni azok a dolgok, amiket szeretnék az életben. Akkor is, ha most nincs rá elég pénzem, akkor is, ha éppen nem vagyok tehetséges hozzá, vagy esetleg még fel sem találták hozzá a technológiát. … Csak írtam és írtam, amíg be nem telt a papír mind két oldala.”

Vigh Bori azóta sok dolgot kipipálhatott a bakancslistáján: ezek már „nem álmok, hanem emlékek. Olyanok, amik engem formáltak. Most épp úgy néz ki ez a lista, mintha hat éve megírtam volna éltem legfontosabb mérföldköveit.” A listán szerepelt egy pont, amely 2016-ban teljesül: „Álmosan nyomkodtam a telefonom a harminchármas buszon, amikor beérkezett egy üzenet, amin megakadt a szemem. Mintha egy dupla eszpresszót öntöttek volna belém. A levél az Európa Könyvkiadótól érkezett. Háromszor olvastam el azt a pár mondatot, mire felfogtam: bejött a tervem! Szeretnének kiadni egy könyvet, amit én írok. Remegő kézzel, a torkomban dobogó szívvel nyitottam ki a hat éve írt papírfecnit, ami azóta is mindig nálam van. Rámeredtem a félmondatra, amit abban az ebédszünetben írtam fel, amikor még nem »Backpacker Bori« voltam, álmodoztam és csak játszottam. Ott mosolygott rám vissza a megkopott  két szó: Könyvet írni.”

A Hogyan menjünk világgá fontos olvasmány azoknak, akik nagy és hosszú utazásra készülnek, mert a könyv rengeteg praktikus tanáccsal látja el a kezdő utazót (például hogyan pakolja be a hátizsákot, mit vigyen magával az útra, és mit hagyjon feltétlenül itthon, mennyi pénzt vigyen magával, hogyan számolja ki az utazás költségeit). Vigh Bori könyve minden olvasónak segít abban is, hogy felismerje, milyen kibúvókat keres az álmok megvalósítása helyett.

Vigh Bori Hogyan menjünk világgá című könyve decemberben jelenik meg az Európa Könyvkiadó gondozásában.

Hozzászólás

A hozzászólások nem a szerkesztőség, hanem az olvasók véleményét tükrözik. A moderálási elvekbe ütköző hozzászólásokat figyelmeztetés nélkül törölhetjük.