Sosztakovicsnak jó oka volt a boldogságra…
Sosztakovics 1958. augusztus 2-án adta oda jó barátjának Msztyiszlav Rosztropovics világhírű csellistának az első gordonkaversenye kéziratát.
„Hatodikán háromszor eljátszottam neki, fejből – emlékezett vissza Rosztaprovics. – Az első után annyira izgult, hogy megittunk egy kis vodkát. Másodszorra már nem játszottam olyan jól, és utána még több vodkát ittunk. Harmadszorra szerintem a Saint-Saëns-versenyművet játszottam, de ő még mindig a sajátját kísérte. Iszonyú boldogok voltunk.”
Lejegyezte: Msztyiszlav Rosztropovics