Az eredeti verzióban Atlantic City sokat érő utcáira licitálhattak a játékosok, a világhódító út során később London és Párizs ingatlanjaival gazdagodhattak a „befektetők”. Immár nyolcvan éves a világ egyik legismertebb játéka, a Monopoly.
Nyolcvan éve, 1933. március 7-én jegyezték be a Monopoly társasjátékot.
A játék története igen szövevényes és perekkel terhelt, a világ legnagyobb „ingatlanvállalkozását” többen is magukénak követelik. Lizzie Magie a múlt század elején találta ki a Landlord’s Game nevű társasjátékot, amelynek célja egy új adózási forma egyszerű megértetése volt. A játék a harmincas évekig „szájhagyomány” útján terjedt, mígnem Charles Darow lecsapott rá, alakított rajta és levédette. (Rejtélyes módon védjegykérelmének nyoma veszett, csak az iktatást tanúsító papír maradt fenn.)
Az állását vesztett, korábban fűtéssel foglalkozó kereskedelmi képviselő rögtön megpróbálta eladni találmányát a Parker Brothers játékgyárnak, ahol azonban túl bonyolultnak és hosszúnak találták és 52 formai hibára hivatkozva megtagadták a gyártást. Darrow nem csüggedt, keresett egy nyomdát és saját költségen legyártatott ötezer darab Monopolyt. Hamarosan egész Philadelphia odáig volt a játékért, ami már Parkeréket is meggyőzte, 1935-ben elkezdődhetett a tömeggyártás.
Az eredeti verzióban Atlantic City sokat érő utcáira licitálhattak a játékosok, a világhódító út során később London és Párizs ingatlanjaival gazdagodhattak a „befektetők”.
Monopoly a történelem viharában
A Monopoly a történelem lapjaira is beírta magát. A II. világháború idején a Vöröskereszt által a fogságban lévő amerikai katonákhoz eljuttatott játékokban valódi pénz is lapult, a szökést a szintén a dobozokba rejtett térképek és iránytűk segítették.
A kommunizmus előretörésével az imperializmus jelképének tekintett társasjátékra is nehezebb évek vártak, Kubában például maga Fidel Castro tiltotta meg a játék használatát. Az imperializmus jelképe azonban túlélte a szocializmust, több országban más néven, sajátos szocialista verzióban jelent meg.
1959-ben kiállítást rendeztek Moszkvában, a ritka csomagolásban felvonultatott amerikai Monopolykat azonban egytől egyig ellopták. A játék ma már 37 nyelven több mint 100 országban van jelen, a forgalmazó Hasbro számításai szerint a Föld lakói közül 750 millióan már játszottak Monopolyt.
Történetéhez természetesen tömérdek érdekesség fűződik: a leghosszabb parti 70 napig tartott, fejjel lefelé 36 órás, a fürdőkádban 99 órás volt a leghosszabb etap. A legdrágább Monopoly-tábla 2 millió dollárt kóstál, egy ékszerész készítette 23 karátos aranyból, rubin- és zafírborítással, a két dobókockán összesen 42 csiszoltgyémántponttal.
A játék megpróbál a kor igényeihez is igazodni: míg régebben szépségverseny megnyerése szerepelt az egyik szerencsekártyán, most valóságshow-é.
A Hasbro cég 2012-ben a Facebook nevű közösségi oldalon indított szavazást, miszerint melyik bábut cseréljék le. A 185 országon át futó szavazás eredményeképpen a vasalót váltotta fel a macska bábu, így a 2013 közepe felé boltokba kerülő Monopoly társasjátékok már az új bábú szereplésével hódolhatnak játékszenvedélyüknek.