Cikk elküldése

Küldd el e-mailben a(z) Anekdota estére – A “bolond Gulácsy” című cikket ismerősödnek!

Neved:

E-mail címed:

A címzett neve:

A címzett e-mail címe:

Üzenet:

A levelet sikeresen elküldtük!
Köszönjük, hogy tovább küldted cikkünket!

Kultúra

Anekdota estére – A “bolond Gulácsy”

Szerző: / 2023. október 12. csütörtök / Kultúra, Irodalom   

Gulácsy Lajos szeretett játszani…

Gulácsy Lajos (1882–1932): Önarckép, 1903, részlet (Fotó: Magángyűjtemény/hung-art.hu)

Dénes Zsófia emlékezése szerint Gulácsy Lajost „1906-ig gúnyos nevetéssel fogadtak Magyarországon”…

„Mit akart tehát Gulácsy?

Csodát.

És hogy ez nem következett be, duzzogott, hallgatott, és sírni szeretett volna. Halálsápadtan lépett be kései ebédre a Kispipa különszobájába. Bölöni rajongva szerette a »bolond Gulácsyt«. – Most jön a firenzei temetés! – kiáltotta el magát, amint barátját meglátta. Gulácsy erre elnevette magát, és megtört a jég. A firenzei temetés volt ugyanis »Lajoska« kedvenc játéka. Ennek mindig is ő volt főrendezője. Valaki volt a halott, annak kezébe keresztet tettek, a menet tagjai pedig gyertyát tartottak. Lajoska maga volt a pap, ki valóságos transzban és szertartásosan vezette a menetet. Miután lezajlott itt a különszobában a firenzei temetés, a fiúk elfelejtették a bút és bánatot, és gyorsan nekiültek a földi gyönyöröknek. Ki borban vagy sörben látta az elsőbbséget, ki ínycsiklandozó magyar ételben.”

 

Forrás Dénes Zsófia: Akkor a hársak épp szerettek