Cikk elküldése

Küldd el e-mailben a(z) Az első magyar krisztallográfus nő című cikket ismerősödnek!

Neved:

E-mail címed:

A címzett neve:

A címzett e-mail címe:

Üzenet:

A levelet sikeresen elküldtük!
Köszönjük, hogy tovább küldted cikkünket!

Kultúra

Az első magyar krisztallográfus nő

Szerző: / 2015. május 26. kedd / Kultúra, Tudományok   

Dudich Endréné Vendl Mária mineralógus, az első magyar női egyetemi tanár, kedvenc ásványa, kalcit (Fotó: Wikipédia) A drágakövek – Különös tekintettel a mesterséges drágakövekre című mű írója elfeledett tudós, pedig lenne miért büszkének lenni rá. Vendl Mária mineralógus, az első magyar nő a természettudós-magántanárok között 125 éve született.

Dudich Endréné Vendl Mária 1890. május 26-án született az erdélyi Ditrón. Már a budapesti tudományegyetem hallgatójaként kitűnt tehetségével, amikor 1912-ben a grideli baritról (a barit nagy fajsúlyú, fehéres, sárgás kristályos ásvány) írt munkájával pályadíjat nyert. Családjában Aladár bátyja, Miklós öccse és férje, Dudich Endre után ő a negyedik egyetemi tanár.

1913-ban szerezte mineralógusi oklevelet és egyetemi magántanár lett. Ő volt az első magyar női kutató, akinek munkáját a Magyar Tudományos Akadémián bemutatták és az első tudósnő, aki egyetemi magántanári kinevezést kapott, olvasható az 1975-ben megjelent  Földtani tudománytörténeti évkönyvben, Sztrókay Kálmán Az első magyar professzornő. Emlékezés a 30 éve elhunyt Vendl Máriára című írásában.

Dudich Endréné Vendl Mária mineralógus, az első magyar női egyetemi tanár (Fotó: Wikipédia)Első tudományos dolgozata már 23 éves korában megjelent. Az egyetem elvégzése után Lőcsén és Szombathelyen tanított, 1920-ban került a Magyar Nemzeti Múzeum ásványtárába. 1930-tól a debreceni egyetemen – az első női magántanárként – ásványtant adott elő.

Szaktudománya, a mineralógia tárgykörében 21 nagyobb tanulmányt tett közzé. Elsősorban krisztallográfus volt, munkásságának legjelentősebb része a hazai és külföldi ásványok kristálytani vizsgálatára összpontosult. A hazai kalcitok specialistájaként tartották számon, de kőzettani és meteoritvizsgálatokat is végzett.

Koch Sándorral közösen írott, A drágakövekről – Különös tekintettel a mesterséges drágakövekre című munkáját tekintik legfontosabb művének. Vezetőségi tagja volt a Főiskolát Végzett Magyar Nők Egyesületének, és gyakran publikált az egyesület kiadványában, a Magyar Női Szemlében. Tevékeny tagja volt a Magyarhoni Földtani Társulatnak. Az első női szerző volt, akinek munkáit az MTA ülésein bemutatták.

Életének a második világháború viszontagságai vetettek véget, 1945. augusztus 17-én halt meg Sopronban. Emlékét a Vendl Mária Emlékalapítvány őrzi. A társulat választmánya 1983-ban határozta el, hogy az Emlékalapítványt emlékéremmé alakítja. A Vendl Mária Emlékérmet három évenként osztják ki