Quantcast
Verseljük át a napot - Cultura.hu
Cikk elküldése

Küldd el e-mailben a(z) Verseljük át a napot című cikket ismerősödnek!

Neved:

E-mail címed:

A címzett neve:

A címzett e-mail címe:

Üzenet:

A levelet sikeresen elküldtük!
Köszönjük, hogy tovább küldted cikkünket!

Aktuális

Verseljük át a napot

Szerző: / 2013. április 11. csütörtök / Aktuális, Programok   

József Attila-szobor, Miskolcm (Fotó: miskolc.hu)Előadói estekkel, könyvbemutatókkal, versmondással, koncertekkel és irodalmi sétákkal ünnepeljük a költészet napját április 11-én, József Attila születésnapján az ország számos pontján.

Versmaraton, előadások Adyról, Petőfiről, Márairól vagy Juhász Gyuláról, József Attila-versszavaló versenyek, kortárs irodalmi rendezvények, slam poetryk, koncertek várnak mindenkit a költészet napján, József Attila születésnapján. Ezen a napon minden évben irodalmi előadóestekkel, könyvbemutatókkal, költőtalálkozókkal, rendezvényekkel tisztelegünk a magyar líra előtt idehaza és a határokon túl is.

BUDAPEST

A Thália Színház Mikroszínpadán rendezik meg a Versmaratont, amelyen Az év versei 2013 című kötetben szereplő csaknem száz költő olvassa fel műveit. A 23 óráig tartó rendezvényről a közmédia is beszámol, az eseményt Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere nyitja meg.

A Petőfi Irodalmi Múzeumban az Ady/Petőfi című előadást tekinthetik meg a nézők Scherer Péter rendezésében, Katona László és Kovács Krisztián szereplésével csütörtök este 7 órától. A Corvintetőn Srácok a Nyugati térről címmel könyvbemutató és slam poetry várja a közönséget. A Libri és a Helikon Kiadó rendezvényén Pion István Atlasz bírja, Simon Márton Polaroidok és Sirokai Mátyás A beat tanúi című verseskötetét mutatják be a szerzők és a Slam Poetry Budapest csapata – Csider István Zoltán, Gábor Tamás Indiana, Horváth Kristóf Színész Bob, Süveg Márk Saiid és Závada Péter – részvételével.

Srácok a Nyugati térről

A Kőrösi Csoma Sándor Kőbányai Kulturális Központ (KÖSZI) előtti parkban 11 óra 11 perckor 300 tanuló József Attila Kedves Jocó című írását mondja el, majd Sebő Ferenc előadóművész, népzenekutató vezetésével eléneklik a szöveget, a színpadon pedig Lackfi János József Attila-díjas költő vezetésével felolvassák. A látogatók megismerkedhetnek az Irodalmi Pantheonban szereplő költőkkel, verset írhatnak az idézetek falára és a kihelyezett „versírógépen” irodalmi műveket alkothatnak. Az írásműhely-foglalkozáson vállalkozó szellemű diákok Lackfi János vezetésével József Attila egy-egy motívumát felhasználva hoznak létre versváltozatokat.

A TIT Stúdió Egyesület székházában csütörtökön filmvetítés, előadások, Muhari-Papp Sándor Balázs festőművész tárlata és Öveges József (1895-1979) emlékkiállítása is szerepel a programokban. A két díszvendég Mirtse Zsuzsa író, költő, szerkesztő és Bakonyi Péter szociográfus, költő lesz.
A Műcsarnokban csütörtökön ünneplik a Vagány Históriák sorozat első születésnapját. A költőket mindennapi környezetükben bemutató portrésorozat az első rész ötven fotója után a második évadban újabb harminckettővel bővül. A költészet napján felolvasások és zene kíséretében láthatják az érdeklődők Bach Máté legújabb sorozatának irodalmárait családi vagy baráti körben. Emellett kerekasztal-beszélgetések, táncos tűzzsonglőr előadás színesíti a programokat, a Derkovits – most kiállításon pedig a Műcsarnokot ábrázoló domborműveket is kifesthetnek maguknak a résztvevők.

Dzsesszestet rendeznek a Jedermann kávézóban, ahol verset mond Fenyvesi Ottó és Gyukics Gábor, Lőrinszky Attila bőgőzik, majd Dióssi Gábor, ifjabb Kerekes Zoltán, Hans van Vliet és Adamik Lajos felolvasó performansza szórakoztatja az érdeklődőket.
Turek Miklós színművész Nappal hold kél bennem című előadói estje várja a közönséget pénteken 15 órától a H13 Diák- és Vállalkozásfejlesztési Központban, a Versszínház szervezésében.
Az Örkény István Színházban szombaton Tóth Krisztina költővel és Huzella Péter zeneszerzővel beszélget Bíró Kriszta a költészetnapi Széljegyzetben.

 

DEBRECEN
Weöres Sándor életműve a Debreceni Költészeti Fesztiválon

A száz éve született Weöres Sándor életműve áll a szerdán induló, zenével és tánccal tarkított XI. Debreceni Költészeti Fesztivál háromnapos programsorozatának középpontjában.
A költészet napja, április 11. Debrecenben azért is különleges, mert egybeesik a város napjával. A programok évről évre harmóniában vannak egymással – emelte ki Somogyi Béla alpolgármester a fesztivál hétfői beharangozó sajtótájékoztatóján. A város több iskolája is bekapcsolódik a programba szavalóversenyekkel vagy előadásokkal.
Bódor Edit, a Főnix Rendezvényszervező Kft. igazgatója elmondta: a több mint egy évtizedes hagyománnyal rendelkező, a kortárs műveket is felkaroló költészeti fesztivál tánccal, zenével és képzőművészettel gazdagodott az évek folyamán.
Csütörtökön az Apolló moziban a költő Psyché című verses regénye alapján készült filmet vetítik, majd beszélgetnek róla Cserhalmi György színművésszel. Péntek este Czeizel Endre genetikus tart előadást a Kölcsey Központban a költőgéniuszról, amelyet egy programzáró koncert követ.
Kovács Béla Lóránt, a Méliusz Központ igazgatója elmondta, hogy könyvtárhálózatukban Debrecen-szerte rendeznek szavaló-előadásokat, versmondóversenyeket és Weöres Sándor életét bemutató programokat.
A háromnapos fesztivál része lesz még az Acoustic Gallery koncertje magyar költők megzenésített verseivel, valamint a Kalkulációk című kerekasztal-beszélgetés a Balla Zsófia-Báthori Csaba költőházaspárral.

http://www.youtube.com/watch?v=biL4KO5kbN8

 

VESZPRÉM MEGYE
Veszprém megyei programok

Irodalmi estek, író-olvasó találkozó, versfaragás, könyvbemutató is várja az érdeklődőket Veszprém megyében a költészet napján, április 11-én.
Balatonfüreden Békesség, óhajtó címmel kezdődik ünnepi műsor verssel és zenével a Kisfaludy színház szervezésébe a Kisfaludy Galériában csütörtökön este hatkor Tallián Marianne és Lázár Balázs közreműködésével. Többek között Janus Pannonius, Balassi, Berzsenyi, Arany, Petőfi, Ady, Babits, József Attila, Reményik, Weöres Sándor, Pilinszky, Csorba Győző versén, versein keresztül kortársakig, Tallián Marianne és Lázár Balázs színművészek előadásában
Az ajkai városi könyvtárban csütörtökön író-olvasó találkozó keretein belül Grecsó Krisztián József Attila-díjas író, költő a vendég. Balatonalmádiban csütörtökön este fél héttől Tiszta szívvel címmel Bencze Ilona Jászai Mari-díjas színművész és Hűvösvölgyi Ildikó színművész lesz látható a Pannónia Kulturális Központban.
Devecserben csütörtökön 9 órától 15 óráig a Devecseri Városi Könyvtár és Művelődési Ház várja a verskedvelőket a könyvtár olvasótermébe, ahol a Versel a város elnevezésű költészet napi rendezvényen mindenki felolvashatja a kedvenc költeményét. Pénteken 17 órakor a könyvtár olvasótermében mutatják be Vági István Antal Az iszap keserűsége című verseskötetét.
Badacsonytomajon zenés kávéházi est kezdődik pénteken este hatkor az Egry József Művelődési házban a Himfy Irodalmi Kör és a Babos-Piller Jazz Duóval.
Pápán szombaton fél háromkor kezdődik a Játék a szavakkal – egy délután a költészet jegyében című program Varró Dániellel a Pedagógus Művelődési Házban: a rímfaragó kézműves játszóházban könyvjelzőket, könyvborítókat, minikönyvet készítenek, verset írnak, szóláncot, vers- és képkirakót játszanak, fellépnek színjátszók, végül Tegyi Tibor beszélget Varró Dániellel. Aki szeretné, a délutánon felolvashatja saját költeményét.
A költészet napja József Attila születésnapjára emlékezve április 11., ezen a napon 1964 óta minden évben számos irodalmi, művészeti programot rendeznek országszerte.

 

CSONGRÁD MEGYE IS VERSEL

Irodalmi séták, kiállítások, felolvasó- és színházi estek, valamint rendhagyó irodalomórák várják az érdeklődőket idén a költészet napja alkalmából Csongrád megyében.  A szegedi Somogyi könyvtárban Ale Ildikó kiállításának megnyitójával veszik kezdetüket a programok. A Versekben kerengő – Képek Simai Mihály költő műveihez című tárlatot csütörtöktől az első emeleti Galériában láthatják az érdeklődők.

Juhász Gyula szobra, Szeged, Segesdi György alkotásaJuhász Gyula születésének 130. évfordulójáról a Kilényi-gyűjtemény anyagából rendezett kiállítással emlékezik meg a Somogyi könyvtár. Az Emlékek Juhász Gyula tollából című tárlat fotók, verskéziratok, levelek, dedikált kötetek, lapkivágatok révén idézi föl a szegedi poéta életének és költői munkásságának legfontosabb eseményeit.
A könyvtár idén is elindítja immár hagyományos költészet napi irodalomtörténeti sétáját. A Verslábaló résztvevői szombaton 10 órától, ezúttal Juhász Gyula életének, munkásságának szegedi emlékhelyeit kereshetik föl. A játékra vállalkozók térképet és feladatlapot kapnak, így egyénileg is végigjárhatják az ajánlott útvonalat. Ezen a napon, ugyancsak 10 órakor vezetett túra is indul.
A Bálint Sándor Művelődési Házban csütörtökön délután Így láttuk József Attilát címmel Rózsa János irodalmi összeállítását hallgathatják meg az érdeklődők.
Irodalmi emléksétát szervez a költészet napja és a 130 éve született Juhász Gyula tiszteletére pénteken a Dél-alföldi Idegenvezetők Egyesülete is. A séta útvonala a Dugonics térről indul, majd Juhász Gyula szülőháza, a Dóm tér, a Somogyi könyvtár, a Roosevelt téren a Juhász Gyula-szobor, majd a Széchenyi tér következik, végül a séta Juhász Gyula egykori lakóházánál fejeződik be.
Szentesen április 16-án este Arról, hogy mi a groteszk címmel rendeznek humort sem nélkülöző irodalmi estet. Az előadásban Örkény István szemüvegén át láttatja a 20. századot az előadó Kazán István Kamaraszínház.

 

MISKOLC

A magyar irodalom és költészet két jeles egyéniségére, Márai Sándorra és József Attilára fókuszál az idei költészet napi rendezvénysorozat Miskolcon – mondta el Kákóczki András, a polgármesteri hivatal kulturális és idegenforgalmi osztályának vezetője szerdán a rendezvényekről tartott sajtótájékoztatón.
Márai Sándor 1900-ban, József Attila 1905-ben ugyanazon a napon, április 11-én született – emlékeztetett Kákóczki András.

József Attila 1933 nyarán Lillafüreden írta szerelem ihlette költeményét, az Ódát. A lírai vers sorainak keletkezési helyét márványtábla és 2005-től, a költő születésének centenáriumának évétől a poéta életnagyságú szoborkompozíciója jelöli. Itt idén is – mint minden évben – megemlékezést tartanak április 11-én, ezúttal Serfőző Simon József Attila-díjas költő, író mond beszédet, és mint számtalanszor, most is elhangzik az Óda, ezúttal Balázs István előadóművész tolmácsolásában.
Márai Sándor Kassa szülötte, Kassa pedig idén Európa Kulturális Fővárosa. A felvidéki város ebből az alkalomból méltón emlékezik meg Márairól, Miskolc ugyanakkor Kassával egy kulturális, gazdasági régiót alkot, ezért természetes, hogy a borsodi megyeszékhely a költészet napja alkalmából az íróra is emlékezik – mondta Kákóczki András.
Miskolcon a II. Rákóczi Ferenc Megyei és Városi Könyvtárban Márai életműve címmel nyitják meg csütörtökön a Petőfi Irodalmi Múzeum utazó kiállítását, majd Üzenet Máraitól címmel zenés, irodalmi műsort tartanak.


SOPRON VERSKOMMANDÓZIK

Verskommandóval köszönti csütörtökön a magyar költészet napját a Soproni Petőfi Színház: buszpályaudvaron, helyi járaton, vonaton, kórházban, hivatalokban, iskolákban, könyvtárban, de még a Tűztoronyban is találkozhatnak a színészekkel az arra járók. Már reggel fél kilenckor az autóbusz-pályaudvaron ajándékoznak verseket az utasoknak, majd kilenc órakor a 2-es számú helyi járaton folytatják különleges missziójukat.
Délelőtt iskolákba, közintézményekbe, kórházakba térnek be a művészek, kora délután pedig a Tűztoronyban, könyvtárakban és a GYSEV vasútvonalán szavalnak. A kevéssel fél három után induló személyvonaton indulnak Kapuvárra, majd a menet közbeni szavalás és húsz percnyi várakozás után visszaindulnak Sopronba, ekkor is versekkel lepve meg az utazókat.
A társulat tagjai és vendégművészei közül Horváth Andor, Sárdy Zoltán, Simon Andrea, Ács Tamás, Papp Attila, Krizsik Alfonz, Lénárt László, Diószegi Imola, Pintér Gábor, Farkas Tamás, Szlúka Brigitta, Savanyu Gergely, Horváth László, Czár László és Szőcs Erika vesz részt a rendhagyó programban.

magyar költők (képek: OSZK)

Olvastad már?

Kapcsolódó cikkek